Warsztaty fotograficzne

Warsztaty street photo w Wenecji

Prowadzi: Piotr Trybalski

Jak fotografować na ulicy, aby Twoje fotografie wzbudzały emocje?

Fotografia uliczna - street photo - to bez wątpienia jedna z najbardziej fascynujących dziedzin fotografowania. Z pewnością, gdy poznasz zasady, gdy nauczysz się widzieć "ulicą", Twoja fotografia zyska całkowicie nowy wymiar. 

Zapraszamy Cię na praktyczne warsztaty street photo – fotografii ulicznej. Przez pięć dni fotografujemy w czasie jednego z najbardziej barwnych wydarzeń w Europie, słynnego Karnawału w Wenecji

W czasie warsztatów:

 • Poznasz i zrozumiesz stylistykę i charakter fotografii ulicznej - paradygmaty tego fotograficznego stylu

 • Poznasz i zrozumiesz zasady fotograficznej typologii street photo (typy kadrów, rodzaje emocji etc.)

 • Poznasz - w praktyce - metod pracy na ulicy (socjotechniki, kadrowanie, czytanie światła, konfiguracja i praca z aparatem)

 • Zdobędziesz wiedzę jak radzić sobie z fotograficznym okiełznaniem ulicy

 • Poznasz sposoby pracy z światłem lampy błyskowej (flash street photography, techniki High Speed Sync, Second Curtain Sync)

 • Będziesz mogła/mógł na bieżąco korzystać z mojej wiedzy i doświadczenia

 • Last but not least - niewątpliwie zrobisz najlepsze w swojej dotychczasowej, fotograficznej karierze zdjęcia streetowe

img_229555

DLACZEGO AKURAT W WENECJI?

 • To idealne miejsce dla tych, którzy chcą zrobić pierwszy – i od razu duży – krok w świat street photo.
 • Idealne zarówno dlatego, że wydarzenie jest mocno barwne, pełne akcji, gotowych kadrów, jak i dlatego, że fotografowanie bezsprzecznie jest wpisane w wenecki karnawał.
 • Można więc czuć się pewnie, bezpiecznie, bez obawy fotografować. A w rezultacie bez strachu uczyć streetu.
 • Dla tych, którzy czują się dobrze w streetowej stylistyce warsztaty i wydarzenie są okazją do podniesienia własnych umiejętności pod moim okiem.

PROGRAM WARSZTATÓW

Warsztaty street photo w Wenecji
TEORIA - WYKŁAD I PREZENTACJA

1. Wstęp do street photo

 • czym jest street photo a czym nie jest (i dlaczego)?
 • jak patrzeć "streetem"
 • przegląd metod kadrowania 
 • jak pracować na ulicy z aparatem
 • najlepsze socjotechniki i techniki fotograficzne 
 • największe błędy i jak ich uniknąć
 • ustawienia i konfiguracja aparatu
PRAKTYKA - TECHNIKA

2. Fotografujemy w Wenecji

Mamy do dyspozycji czas w Wenecji (na wyspie), gdzie odbywa się całość wydarzeń, aktywność dostosowujemy do programu karnawału. Na zdjęcia wychodzimy razem, ale fotografujesz samodzielnie - ja jestem cały czas do dyspozycji (konsultacje, rozmowy). Na część dnia pracujesz (w małej grupie) ze mną. W tym czasie będziemy doskonalić technikę "huntingu", będę Cię “podglądał” i radził jak okiełznać sztukę street photo.

Street photo - karnawał w Wenecji
PRAKTYKA - TECHNIKA

3. Fotografujemy w Burano

Fotografujemy na bajecznie kolorowej wyspie Burano, gdzie ze względu na specyficzny charakter miejsca udaje się do perfekcji wyszlifować technikę opartą na kontrze oraz technikę “fishingu”. Spędzimy tu minimum pół dnia, czekając na odpowiednie światło i satysfakcjonujące sceny.

PRAKTYKA - TECHNIKA

4. Fotografujemy z lampą błyskową

Błękitna godzina, ale i czas w środku dnia to idealne chwile na poznanie technik z użyciem lampy błyskowej. Poznasz zasady błysków na krótkich czasach - HSS, synchronizacji z drugą kurtyną migawki i kreatywnych, ale wciąż streetowych metod na użycie lampy. Nie, nie będziemy inscenizować, tworzyć studyjnych kadrów - naszym żywiołem jest ulica.

Karnawał w Wenecji zdjęcia
PRAKTYKA - FOTOEDYCJA

5. Wybieram i oceniam Twoje zdjęcia

Wieczory, niekiedy poranki, będą czasem na przeglądanie zdjęć uczestników warsztatów. Wybieram te najlepsze, omawiam, pokazuję co zmienić i w jakim kierunku pójść. To czas równie ważny jak samo fotografowanie - umiejętność wybrania najlepszych fotografii jest piętą Achillesa wielu fotografujących. Po warsztatach tworzę z prac uczestników wspólną galerię, która zawiśnie w sieci internet.

Prowadzący warsztaty:

Piotr Trybalski

Jestem fotografem, dziennikarzem, pisarzem. Podróżuję, by dziwić się światu, pytać, próbując zrozumieć. Fotografowałem i pisałem o Kubie i Mali, Indiach i Islandii, Malediwach i Pakistanie, Wenezueli i Abchazji, Nepalu i USA. Od 11 lat, w ramach „Akademii Fotografa w Podróży” prowadzię warsztaty fotograficzne w Polsce i za granicą. Przeszkoliłem ponad 800 osób. 

Zdobyłem tytuł „Travel Photographer of The Year”, nagrody i wyróżnienia w konkursach Leica Street Photo, Urban Photo Awards, Siena International Photo Awards, Grand Press Photo, Wielkim Konkursie Fotograficznym National Geographic.

Publikowałem m.in. w „Outside Magazine”, „National Geographic”, „Polityce”, „Przekroju”, „Podróżach”, „Travelerze”, „Gazecie Wyborczej”.  Jestem autorem książek, m.in. poradnika „Fotograf w podróży”, biografii reporterskich: „Ja, pustelnik – biografia Piotra Pustelnika, „Wszystko za K2. Ostatni atak lodowych wojowników”, „Gdyby to nie był Everest…”, „Wszechmogący. Andrzej Zawada. Człowiek, który wymyślił Himalaje”. 

importance-icon-15[1]

Czy te warsztaty są dla mnie?

 • Jeśli jest w Tobie fotograficzny niepokój – tak, i jeszcze raz tak!
 • Jeśli street to dla Ciebie czarna magia, a zbliżenie się na pół metra i wycelowanie obiektywu w czyjąś twarz paraliżuje Twoje ruchy – tym bardziej.
 • Bo nie ma nic gorszego w fotografii ponad zatrzymanie się i celebrowanie tego cudownego, komfortowego stanu, który rodzi się w głowie gdy fotografuje się wciąż i wciąż to samo, tak samo. Stajesz się wówczas fotograficznym rzemieślnikiem i zamiast rozwijać – cofasz. 
 • Jeśli więc chcesz wyrwać się spod klosza i nauczyć się patrzeć i widzieć to, czego nie zauważają inni, a potem zacząć to fotografować – te warsztaty są dla Ciebie.
icon-przeglad-porfolio

Proszę, przygotuj na warsztaty

Każdy uczestnik warsztatów powinien zabrać ze sobą:

 • dowolny aparat fotograficzny z obiektywem o ogniskowej pomiędzy 24-70 mm lub obiektyw stałoogniskowy 24, 35 mm, kilka baterii i kart pamięci
 • fakultatywnie – lampę błyskową z możliwością wyzwalania zdalnego (przewód lub transmiter bezprzewodowy) i stosowania synchronizacji HSS
 • laptop/tablet do wybierania i oglądania zdjęć
 • nie zwracającą uwagi torbę na sprzęt lub niewielki plecaczek, wygodne buty

DOŁĄCZ, ZAPISZ SIĘ NA WARSZTATY, W CENIE OTRZYMASZ:

 • Pięć dni intensywnych warsztatów - przekazywanie wiedzy - teoria i praktyka

 • Wykład o podstawach street photo wraz z omówieniem technik i socjotechnik - wszystko ilustrowane fotografiami

 • Przegląd i ocena Twoich zdjęć wykonanych podczas warsztatów

 • Rabat 100 zł na plenery i warsztaty fotografii krajobrazowej w Polsce

 • Rabat na torby i plecami marki f-stop oraz monitory EIZO

 • Dostęp do tajnej Grupy dla moich kursantów i udział w regularnych sesjach Q&A (pytań i odpowiedzi) - na żywo

 • Kalibracja kolorystyczna ekranów laptopa za pomocą urządzenia Spyder5 Elite Datacolor

 • Wygenerowanie profilu aparatu do korekty kolorystycznej za pomocą X-Rite ColorChecker Passport Photo 2

KIEDY

2-6 lutego 2024

GDZIE

Wenecja, Karnawał

CENA

1200 zł

Informacje praktyczne, dodatkowe i organizacyjne

Odpowiedzialny jestem za wybór miejsca warsztatów – miejscówek fotograficznych – a co za tym idzie wybór odpowiedniej pory dnia i stanowisk, skąd roztacza się najlepszy widok, odbywają się wydarzenia etc. Odpowiadam za logistykę szkolenia oraz przygotowanie grupy do wykonywania zdjęć – doradzam w we wszelkich sprawach technicznych związanych zarówno ze sprzętem jak i samą techniką fotografowania.

Osoby, które potrzebują dodatkowej opieki – otaczam nią: jeśli jesteś na początku fotograficznej drogi, z przyjemnością pomogę Ci zrobić solidny krok do przodu.

Koniec końców, w czasie wieczorów (lub poranków) przeglądam zdjęcia uczestników, pomagam skorygować błędy, wybrać dobre zdjęcia i odrzucić te słabe. Prowadzę wykłady, pokazy – prezentuję techniki fotografowania oraz postprodukcji. Jednym zdaniem: robię wszystko by warsztaty były solidną pigułą wiedzy, przekazaną w praktyczny sposób w miłej, niezobowiązującej atmosferze.

Pamiętaj proszę: Warsztaty fotograficzne nie są nie są imprezami turystycznymi, w szczególności jeśli chodzi o zapis i brzmienie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych. Organizator warsztatów świadczy usługę szkoleniową – nie świadczy ani usług przewodnickich, ani w zakresie organizacji transportu i zakwaterowania. 

Bierzesz udział w kursie – warsztatach fotograficznych, nie w imprezie turystycznej, organizowanej przez biuro podróży (taki status mają moje fotowyprawy np. na Kubę, do Wietnamu czy na Sri Lankę), co wiąże się z tym, że zakwaterowanie uczestnicy zapewniają sobie we własnym zakresie. Czy to oznacza, że zostajesz w samotności z tematem zakwaterowania? Absolutnie nie, sprawa jest zupełnie bezproblemowa – po zamknięciu grupy, wszyscy umawiają się na wspólne spanie, dzielenie pokojów w jednym z hoteli. Mam kilka sprawdzonych w Mestre (to chwilkę, tramwajem poza wyspą, taniej niż na wyspie), więc na pewno coś zaproponuję i każdy będzie mógł sobie zarezerwować. Zakwaterowanie powinno Cię kosztować ok. 500 – 600 zł za cały pobyt.

Podobnie jak w przypadku zakwaterowania – we własnym zakresie. I tu grupa umawia się na wspólny dolot, rezerwując miejsce w samolocie. Z mojej strony mogę zaproponować agencję PrimaPol Travel, która obsługuje moje grupy na fotowyprawy i ta zrobi dla Ciebie wszelkie rezerwacje. To – podobnie jak zakwaterowanie – jest też bardzo proste. Bilet lotniczy powinien Cię kosztować (wraz z bagażem) ok. 800-1200 zł. W terminie warsztatów do Wenecji lata Ryanair. 

Poruszamy się głównie pieszo, czasem podjedziemy gdzieś tramwajem, na dojazd na Burano wykorzystujemy tramwaje wodne – vaporetto. Już na miejscu kupujemy bilety ważne kilka dni, na wszystkie środki komunikacji

Zazwyczaj w ramach rezerwacji hotelu jest śniadanie, a obiadokolacja to wydarzenie wspólne – razem, po całym dniu fotografowania, wymieniając się spostrzeżeniami, dzieląc wrażeniami jemy coś dobrego w którejś z restauracji.

Jeśli masz potrzebę dokupienia, skompletowania lub problem z wyborem tego co ze sprzętu czy fotograficznych akcesoriów zabrać na warsztaty – śmiało pisz do mnie. Na pewno pomogę Ci w wyborze lub i rozwieje zakupowe dylematy. 

Polecam Ci wykupić ubezpieczenie turystyczne na wyjazd wraz z ubezpieczeniem od kosztów rezygnacji z wyjazdu, rezygnacji z biletu lotniczego etc. Ja korzystam z  ubezpieczenia całorocznego Alpenverein, jest najbardziej korzystne finansowo. 

A jak było w czasie minionych warsztatów w Wenecji?

Próbowaliśmy fotografować i odnaleźć się w estetyce street photo (dla niektórych osób to był pierwszy raz!), portretowej i w końcu w pracy z reporterską lampą błyskową w technice High Speed Sync. Staraliśmy się nieco uciec od klasycznej, nieco banalnej stylistyki fotografii weneckiego karnawału.  Czy nam się udało? 

Strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.