Warsztaty fotograficzne

Warsztaty street photo w Krakowie

Prowadzi: Piotr Trybalski

Zapraszamy Cię na praktyczne warsztaty street photo – fotografii ulicznej. Przez dwa dni poznasz zasady: teorię i praktykę fotografowania energii ulicy. 

Jak fotografować na ulicy aby Twoje fotografie wzbudzały emocje?

Fotografia uliczna - street photo - to bez wątpienia jedna z najbardziej fascynujących dziedzin fotografowania. Gdy poznasz zasady, gdy nauczysz się widzieć "ulicą", Twoja fotografia zyska całkowicie nowy wymiar. 

W czasie warsztatów:

  • Poznasz i zrozumiesz stylistykę i charakter fotografii ulicznej - paradygmaty tego fotograficznego stylu

  • Poznasz i zrozumiesz zasady fotograficznej typologii street photo (typy kadrów, rodzaje emocji etc.)

  • Poznasz - w praktyce - metod pracy na ulicy (socjotechniki, kadrowanie, czytanie światła, konfiguracja i praca z aparatem)

  • Zdobędziesz wiedzę jak radzić sobie z fotograficznym okiełznaniem ulicy i tzw. decydującym momentem

  • Będziesz mogła/mógł na bieżąco korzystać z mojej wiedzy i doświadczenia

  • Dowiesz się jak przeglądać wykonane fotografie i jak wybierać spośród nich najlepsze

img_229555

DLACZEGO AKURAT W KRAKOWIE?

  • Kraków to najpopularniejsze pośród turystów miasto w Polsce. Tłumne miejsca dają perspektywę udanych, ulicznych kadrów
  • Paradoksalnie – Kraków jest niewielkim miastem. Łatwo tu przeskakiwać z miejsca na miejsce, reagować na zmieniające się warunki fotografowania
  • Nowe i stare – zabytkowa architektura i nowoczesne budowle – to wspaniała arena do budowania ciekawych kompozycji i „polowania” na kadry
  • Dla tych, którzy czują się dobrze w streetowej stylistyce warsztaty są okazją do podniesienia własnych umiejętności pod moim okiem

PROGRAM WARSZTATÓW

TEORIA - WYKŁAD I PREZENTACJA

1. Wstęp do street photo

  • czym jest street photo a czym nie jest (i dlaczego)?
  • jak patrzeć "streetem"
  • przegląd metod kadrowania 
  • jak pracować na ulicy z aparatem
  • najlepsze socjotechniki i techniki fotograficzne 
  • największe błędy i jak ich uniknąć
  • ustawienia i konfiguracja aparatu
PRAKTYKA - TECHNIKA

2. Fotografujemy

Fotografujemy razem, ale w wybranych miejscówkach stawiam na samodzielność. Ja jestem cały czas do dyspozycji  - konsultacje, rozmowy, bieżące korygowanie błędów. Będziemy doskonalić techniki streetowe, cały czas będę Cię “podglądał” pokazywał i radził jak okiełznać sztukę street photo: jak szukać kadrów i jak wypracować te znalezione. 

PRAKTYKA - FOTOEDYCJA

3. Wybieram i oceniam Twoje zdjęcia

Niedzielne popołudnie, po obiedzie to czas przeglądanie zdjęć uczestników warsztatów. Wybieram te najlepsze, omawiam, pokazuję co zmienić i w jakim kierunku pójść. To czas równie ważny jak samo fotografowanie - umiejętność wybrania najlepszych fotografii jest piętą Achillesa wielu fotografujących. Po warsztatach tworzę z prac uczestników wspólną galerię, która zawiśnie w sieci internet.

Harmonogram warsztatów

SOBOTA

godz. 9.00 - spotkanie w jednej z krakowskich kawiarni, wykład na temat fotografii ulicznej, prezentacja technik.

godz. 10.30-16.00 - fotografujemy w najlepszych, krakowskich miejscówkach streetowych

godz. 16.00 - przerwa na lunch

godz. 17.30-19.00 -  street photo o zmroku, w sztucznym świetle

NIEDZIELA

godz. 9.00-12.00 - fotografujemy w najlepszych, krakowskich miejscówkach streetowych

godz. 12.00 - wspólny przejazd do Czułej Stodoły w Płazie na obiad

godz. 14.00-16.00  - ocena, omówienie i wybór zdjęć z warsztatów, zakończenie warsztatów

Prowadzący warsztaty:

Piotr Trybalski

Jestem fotografem, dziennikarzem, pisarzem. Podróżuję, by dziwić się światu, pytać, próbując zrozumieć. Fotografowałem i pisałem o Kubie i Mali, Indiach i Islandii, Malediwach i Pakistanie, Wenezueli i Abchazji, Nepalu i USA. Od 11 lat, w ramach „Akademii Fotografa w Podróży” prowadzię warsztaty fotograficzne w Polsce i za granicą. Przeszkoliłem ponad 800 osób. 

Zdobyłem tytuł „Travel Photographer of The Year”, nagrody i wyróżnienia w konkursach Leica Street Photo, Urban Photo Awards, Siena International Photo Awards, Grand Press Photo, Wielkim Konkursie Fotograficznym National Geographic.

Publikowałem m.in. w „Outside Magazine”, „National Geographic”, „Polityce”, „Przekroju”, „Podróżach”, „Travelerze”, „Gazecie Wyborczej”.  Jestem autorem książek, m.in. poradnika „Fotograf w podróży”, biografii reporterskich: „Ja, pustelnik – biografia Piotra Pustelnika, „Wszystko za K2. Ostatni atak lodowych wojowników”, „Gdyby to nie był Everest…”, „Wszechmogący. Andrzej Zawada. Człowiek, który wymyślił Himalaje”. 

importance-icon-15[1]

Czy te warsztaty są dla mnie?

  • Jeśli jest w Tobie fotograficzny niepokój – tak, i jeszcze raz tak!
  • Jeśli street to dla Ciebie czarna magia, a zbliżenie się na pół metra i wycelowanie obiektywu w czyjąś twarz paraliżuje Twoje ruchy – tym bardziej.
  • Bo nie ma nic gorszego w fotografii ponad zatrzymanie się i celebrowanie tego cudownego, komfortowego stanu, który rodzi się w głowie gdy fotografuje się wciąż i wciąż to samo, tak samo. Stajesz się wówczas fotograficznym rzemieślnikiem i zamiast rozwijać – cofasz. 
  • Jeśli więc chcesz wyrwać się spod klosza i nauczyć się patrzeć i widzieć to, czego nie zauważają inni, a potem zacząć to fotografować – te warsztaty są dla Ciebie.
icon-przeglad-porfolio

Proszę, przygotuj na warsztaty

Każdy uczestnik warsztatów powinien zabrać ze sobą:

  • dowolny aparat fotograficzny z obiektywem o ogniskowej pomiędzy 24-70 mm lub obiektyw stałoogniskowy 24, 35 mm, kilka baterii i kart pamięci
  • fakultatywnie – lampę błyskową z możliwością wyzwalania zdalnego (przewód lub transmiter bezprzewodowy) i stosowania synchronizacji HSS
  • laptop/tablet do wybierania i oglądania zdjęć
  • nie zwracającą uwagi torbę na sprzęt lub niewielki plecaczek, wygodne buty i zabezpieczenie przed opadami deszczu (parasol)

DOŁĄCZ, ZAPISZ SIĘ NA WARSZTATY, W CENIE OTRZYMASZ:

  • Dwa dni intensywnych warsztatów - przekazywanie wiedzy - teoria i praktyka

  • Wykład o podstawach street photo wraz z omówieniem technik i socjotechnik - wszystko ilustrowane fotografiami

  • Przegląd i ocena Twoich zdjęć wykonanych podczas warsztatów

  • Niedzielny obiad wraz z napojami i deserem

  • Rabat 100 zł na plenery i warsztaty fotografii krajobrazowej w Polsce

  • Rabat na torby i plecami marki f-stop oraz monitory EIZO

  • Dostęp do tajnej Grupy dla moich kursantów i udział w regularnych sesjach Q&A (pytań i odpowiedzi) - na żywo

  • Kalibracja kolorystyczna ekranów laptopa za pomocą urządzenia Spyder5 Elite Datacolor

  • Wygenerowanie profilu aparatu do korekty kolorystycznej za pomocą X-Rite ColorChecker Passport Photo 2

KIEDY

26-27 października 2024

GDZIE

Kraków

CENA

650 zł

Informacje praktyczne, dodatkowe i organizacyjne

Odpowiedzialny jestem za wybór miejsca warsztatów – miejscówek fotograficznych – a co za tym idzie wybór odpowiedniej pory dnia i stanowisk, skąd roztacza się najlepszy widok, odbywają się wydarzenia etc. Odpowiadam za logistykę szkolenia oraz przygotowanie grupy do wykonywania zdjęć – doradzam w we wszelkich sprawach technicznych związanych zarówno ze sprzętem jak i samą techniką fotografowania.

Osoby, które potrzebują dodatkowej opieki – otaczam nią: jeśli jesteś na początku fotograficznej drogi, z przyjemnością pomogę Ci zrobić solidny krok do przodu.

Koniec końców przeglądam zdjęcia uczestników, pomagam skorygować błędy, wybrać dobre zdjęcia i odrzucić te słabe. Prowadzę wykłady, pokazy – prezentuję techniki fotografowania oraz postprodukcji. Jednym zdaniem: robię wszystko by warsztaty były solidną pigułą wiedzy, przekazaną w praktyczny sposób w miłej, niezobowiązującej atmosferze.

Pamiętaj proszę: Warsztaty fotograficzne nie są nie są imprezami turystycznymi, w szczególności jeśli chodzi o zapis i brzmienie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych. Organizator warsztatów świadczy usługę szkoleniową – nie świadczy ani usług przewodnickich, ani w zakresie organizacji transportu i zakwaterowania. 

Poruszamy się głównie pieszo, czasem podjedziemy gdzieś tramwajem.

Wyżywienie we własnym zakresie. W ramach warsztatów zapraszam Was na niedzielny obiad do siebie, do Czułej Stodoły (z napojami, deserem etc). W Czułej Stodole odbędzie się też omawianie i ocena Waszych zdjęć. 

Jeśli masz potrzebę dokupienia, skompletowania lub problem z wyborem tego co ze sprzętu czy fotograficznych akcesoriów zabrać na warsztaty – śmiało pisz do mnie. Na pewno pomogę Ci w wyborze lub i rozwieje zakupowe dylematy. 

A jak było w czasie minionych warsztatów w Krakowie?

W piękną, październikową sobotę poprowadziłem kilkugodzinny blok warsztatów street photo w Krakowie. Po godzinnym wykładzie na temat praktyki i techniki ulicznego fotografowania – ruszyliśmy w miasto. Dla kilku osób to było pierwszy raz ze streetową stylistyką, streetowym sposobem myślenia. 
Nie było źle! Mam nadzieję, że udało mi się zasiać ziarnko ciekawości, bo street photo to idealna aktywność – wprawka do poważnych, dokumentalnych, fotograficznych zadań.

Strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.