Na styku religii, w sercu Bliskiego Wschodu

Warsztaty fotograficzne w Jerozolimie

Prowadzi: Piotr Trybalski

Jak za pomocą zdjęć opowiedzieć historię?

Fotografia to język, sposób i forma wyrażania się, a same zdjęcia - jak słowa - odpowiednio dobrane i ułożone mogą opowiadać historię. Sztuką jest znaleźć słowa i dobrać je w zdania. Sztuką jest opowiedzieć historię. 

Zapraszam Cię na praktyczne warsztaty fotograficznego storytellingu w podróży. Fotografujemy w Jerozolimie – niesamowitym miejscu skrzyżowania kultur, wyznań i obyczajów. 

W czasie warsztatów:

  • Poznasz i zrozumiesz zasady rządzące reportażem, street photo, portretem ulicznym

  • Poznasz i zrozumiesz metodologiczne podstawy fotograficznego storytellingu - narracji fotograficznej

  • Poznasz sposoby szukania, wybierania i planowania pracy nad tematem fotograficznym

  • Poznasz - w praktyce - sposoby pracy fotografa - reportera, dowiesz się jak pracować z wybranym tematem reportażu

  • Pomogę Ci zrozumieć jak w fotograficzną opowieść włożyć własne „ja”

  • Dowiesz się jak z przygotowanych fotografii ułożyć opowieść - i ułożysz ją ze swoich zdjęć

  • Będziesz mogła/mógł na bieżąco korzystać z mojej wiedzy i doświadczenia

  • Last but not least - niewątpliwie przywieziesz gotową, fotograficzną historię. Może i najlepszą w Twej, fotograficznej karierze

img_229555

DLACZEGO JEROZOLIMA?

  • To miejsce pełne energii, w którym przecinają się kultury, obyczaje i wyznania, co stwarza świetne warunki do znalezienia fotograficznego tematu 
  • Co szczególnie ważne dla osób rozpoczynających przygodę z fotografią narracyjną – mury starej Jerozolimy w sposób naturalny ograniczają przestrzeń, w której się poruszamy co pozwala poczuć się pewniej i szybciej zdobywać doświadczenie
  • I w końcu – to miejsca na styku sacrum i profanum, to sprzyja fotograficznej narracji, ułatwia odnajdywanie ciekawych tematów, ale i stawia wyzwanie

PLAN WARSZTATÓW

TEORIA - WYKŁAD I PREZENTACJA

1. Wstęp do storytellingu

  • Rodzaje opowieści -  przegląd najlepszych reportaży i esejów
  • Jak wybrać temat, jak określić kamienie milowe projektu dokumentalnego?
  • Siła obrazu - pojedyncze zdjęcie vs. zestaw zdjęć
  • Kadr, ogniskowa, czas naświetlania, WB -  jako elementy warsztatu reporterskiego
  • Jak się przygotować do wyjścia w teren?
  • Fotografowanie i ewaluacja - jak przeglądać wykonane zdjęcia?
  • Jak ułożyć opowieść z gotowych fotografii?
  • Co można, a czego nie - zasady komputerowej obróbki zdjęć dokumentalnych
PRAKTYKA - TECHNIKA

2. Fotografujemy starą Jerozolimę

Mamy do dyspozycji czas w starej części Jerozolimy, z jej dzielnicami: muzułmańską, żydowską, chrześcijańską. Fotografujemy miejsca kultu, wyznawców, wydarzenia (droga krzyżowa, czas szabasu). Zderzamy świat sacrum ze światem profanum, przeszłość z teraźniejszością, zadajemy pytania o przyszłość. Dla wielu z Was będzie to pierwsza, zaawansowana próba opowiedzenia historii z podróży - stworzenia fotograficznego eseju.

Warsztaty fotoreportażu w Jerozolimie
Warsztaty fotoreportażu w Jerozolimie
PRAKTYKA - TECHNIKA

3. Przeglądamy zdjęcia

Codziennie: przeglądamy zdjęcia, analizujemy, oceniamy, grupujemy, wybieramy najlepsze. Intensywnie pracujemy nad tym, żeby wykonany materiał był pełny, mądry i odzwierciedlał Twoje spojrzenie na otaczającą rzeczywistość. Wracamy w teren i fotografujemy, tak by mieć pewność, że wszystko, co ważne zostało zarejestrowane.

PRAKTYKA - TECHNIKA

4. Układamy opowieść

To będzie ostatni etap warsztatów. Na bazie Twoich fotografii pomogę Ci ułożyć opowieść - fotograficzny esej o Jerozolimie. Może się zdarzyć, że będzie to Twoja pierwsza, autorska, fotograficzna opowieść.

Warsztaty fotoreportażu w Jerozolimie

Prowadzący warsztaty:

Piotr Trybalski

Jestem fotografem, dziennikarzem, pisarzem. Podróżuję, by dziwić się światu, pytać, próbując zrozumieć. Fotografowałem i pisałem o Kubie i Mali, Indiach i Islandii, Malediwach i Pakistanie, Wenezueli i Abchazji, Nepalu i USA. Od 11 lat, w ramach „Akademii Fotografa w Podróży” prowadzię warsztaty fotograficzne w Polsce i za granicą. Przeszkoliłem ponad 800 osób. 

Zdobyłem tytuł „Travel Photographer of The Year”, nagrody i wyróżnienia w konkursach Leica Street Photo, Urban Photo Awards, Siena International Photo Awards, Grand Press Photo, Wielkim Konkursie Fotograficznym National Geographic.

Publikowałem m.in. w „Outside Magazine”, „National Geographic”, „Polityce”, „Przekroju”, „Podróżach”, „Travelerze”, „Gazecie Wyborczej”.  Jestem autorem książek, m.in. poradnika „Fotograf w podróży”, biografii reporterskich: „Ja, pustelnik – biografia Piotra Pustelnika, „Wszystko za K2. Ostatni atak lodowych wojowników”, „Gdyby to nie był Everest…”, „Wszechmogący. Andrzej Zawada. Człowiek, który wymyślił Himalaje”. 

importance-icon-15[1]

Czy te warsztaty są dla mnie?

  • Jeśli chcesz zacząć opowiadać historie za pomocą zdjęć – tak, i jeszcze raz tak.
  • Jeśli chcesz nauczyć się wyrażać za pomocą fotografii, rozwinąć swój fotograficzny język – weź w nich udział.
  • Jeśli chcesz by Twoje zdjęcia z podróży zyskały nowy wymiar – żeby opowiadały historię – zapraszam Cię na warsztaty.
  • A jeśli zajmujesz się zupełnie inną dziedziną fotografii i myślisz, żeby w jakiś sposób rozwinąć paletę umiejętności – chętnie Ci w tym pomogę. 
icon-przeglad-porfolio

Proszę, przygotuj na warsztaty

Każdy uczestnik warsztatów powinien zabrać ze sobą:

  • aparat fotograficzny z obiektywami o ogniskowej od 24 -70 mm 
  • ewentualnie obiektyw 80-200 mm
  • ewentualnie filtr polaryzacyjny
  • kilka kart pamięci (na ok. 3000 zdjęć), kilka baterii do aparatu (ok. 4 dla bezlusterkowców)
  • laptop/tablet do wybierania, obróbki i oglądania zdjęć
  • dobry humor, energię i pozytywne wibracje – tak by Twoja radość udzieliła się innym

DOŁĄCZ, ZAPISZ SIĘ NA WARSZTATY, W CENIE OTRZYMASZ:

  • Tydzień intensywnych warsztatów fotograficznych, moje wsparcie - wiedzę jak zmierzyć się z fotograficzną opowieścią

  • Wykład o fotografii dokumentalnej, poparty praktycznymi przykładami jak fotografować, jak nie błądzić

  • Wiedzę z zakresu foto edycji czyli wybierania i układania zdjęć w opowieść

  • Rabat 100 zł na plenery i warsztaty fotografii krajobrazowej w Polsce

  • Rabat na torby i plecami marki f-stop oraz monitory EIZO

  • Dostęp do tajnej Grupy dla moich kursantów i udział w regularnych sesjach Q&A (pytań i odpowiedzi) - na żywo

KIEDY

GDZIE

Jerozolima

CENA

Informacje praktyczne, dodatkowe i organizacyjne

Odpowiedzialny jestem za wybór miejsca warsztatów – miejscówek fotograficznych – a co za tym idzie wybór odpowiedniej pory dnia i stanowisk, skąd roztacza się najlepszy widok, odbywają się wydarzenia etc. Odpowiadam za logistykę szkolenia oraz przygotowanie grupy do wykonywania zdjęć – doradzam w we wszelkich sprawach technicznych związanych zarówno ze sprzętem jak i samą techniką fotografowania.

Osoby, które potrzebują dodatkowej opieki – otaczam nią: jeśli jesteś na początku fotograficznej drogi, z przyjemnością pomogę Ci zrobić solidny krok do przodu.

Koniec końców, w czasie wieczorów (lub poranków) przeglądam zdjęcia uczestników, pomagam skorygować błędy, wybrać dobre zdjęcia i odrzucić te słabe. Prowadzę wykłady, pokazy – prezentuję techniki fotografowania oraz postprodukcji. Jednym zdaniem: robię wszystko by warsztaty były solidną pigułą wiedzy, przekazaną w praktyczny sposób w miłej, niezobowiązującej atmosferze.

Pamiętaj proszę: Warsztaty fotograficzne nie są nie są imprezami turystycznymi, w szczególności jeśli chodzi o zapis i brzmienie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych. Organizator warsztatów świadczy usługę szkoleniową – nie świadczy ani usług przewodnickich, ani w zakresie organizacji transportu i zakwaterowania.

Sprzęt:  wystarczy dowolny aparat z obiektywem w zakresie ogniskowych 24 (27)-70 (80) mm, przyda się stałka 35 mm i tele 80-200 mm, ale nie są to obowiązkowe elementy wyposażenia. Przyda się też filtr polaryzacyjny. Do tego karty pamięci na ok. 3000 zdjęć, kilka baterii, ładowarki, pozwalające przez noc naładować komplet baterii (!!!). 

Odzież: ubieramy się “po cywilnemu” bez epatowania kolorami, koszulkami z napisami etc. Będziemy odwiedzać świątynie więc proszę pamiętać o długich spodniach lub – panie – o spódnicach poniżej kolan i chustach na głowę, do tego koszule, które zakrywają ramiona. Będziemy bardzo dużo chodzić, więc wygodne buty mile widziane. Zamiast plecaków proponuje torby, niekoniecznie fotograficzne. Im mniej formalnie – fotograficznie – będziemy wyglądać, tym lepiej. W maju temperatura w Jerozolimie w dzień może sięgać 25 stopni, nocą spada do ok. 14, proszę wziąć to pod uwagę. 

Komputer:  laptop z zainstalowanym Adobe Lightroom Classic lub dowolnym programem do wybierania i obróbki plików

Jeśli masz potrzebę dokupienia, skompletowania lub problem z wyborem tego co ze sprzętu czy fotograficznych akcesoriów zabrać na warsztaty – śmiało pisz do mnie. Na pewno pomogę Ci w wyborze lub i rozwieje zakupowe dylematy. 

Bierzesz udział w kursie – warsztatach fotograficznych, nie w imprezie turystycznej, organizowanej przez biuro podróży (taki status mają moje fotowyprawy np. na Kubę, do Wietnamu czy na Sri Lankę), co wiąże się z tym, że zakwaterowanie uczestnicy zapewniają sobie we własnym zakresie. Z doświadczenia wiem, że jest to zupełnie bezproblemowe – po zamknięciu listy uczestników, na specjalnej grupie dyskusyjnej wszyscy umawiają się na wspólne spanie, dzielenie pokojów w jednym z hoteli. Mam kilka sprawdzonych. Zakwaterowanie powinno Cię kosztować ok. 1500 zł (ze śniadaniem)

Do Izraela lecimy samolotem, bilety każdy uczestnik kupuje indywidualnie. Ale i tu, jak w przypadku zakwaterowania, na grupie dyskusyjnej uczestnicy wspólnie umawiają się na przelot. Dla osób, którzy chcą sobie ściągnąć z głowy temat biletów udostępniam namiary na zaprzyjaźnioną agencję lotniczą, która załatwia bilety dla chętnych. Bilet lotniczy do Tel Awiwu i z powrotem powinien kosztować ok. 1000 zł. Do Jerozolimy jeżdżą z lotniska busy, a w Jerozolimie poruszamy się na piechotę oraz – incydentalnie – transportem lokalnym. 

Przylot i powrót jest możliwy w datach pasujących do aktualnych, tanich ofert lotów – można więc dolecieć dzień wcześniej, wrócić dzień wcześniej lub później.  Termin jest w tym zakresie elastyczny, zazwyczaj na grupie dyskusyjnej uczestnicy warsztatów ustalają wspólnie lot. 

We własnym zakresie – wspólne śniadania i kolacje, po całym dniu fotografowania, wymieniając się spostrzeżeniami, dzieląc wrażeniami jemy coś dobrego w którejś z restauracji.

Polecam Ci wykupić ubezpieczenie turystyczne na wyjazd wraz z ubezpieczeniem od kosztów rezygnacji z wyjazdu, rezygnacji z biletu lotniczego etc. Ja korzystam z  ubezpieczenia całorocznego Alpenverein, jest najbardziej korzystne finansowo. 

Strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.